Transsibírska magistrála

Transsibírska železnica je len jednou časťou masívnej ruskej železničnej siete, ktorá bezpečne prepravuje cestujúcich a nákladný tovar za prijateľné ceny. Spojuje európsku železničnú sieť na jednom konci buď s Vladivostokom alebo čínskou železničnou sieťou na druhej strane. Môžete ju použiť na cestovanie po oboch smeroch medzi Londýnom, Parížom alebo kdekoľvek v Európe a Čínou, Japonskom, Kóreou alebo dokonca až do juhovýchodnej Ázii.

Najznámejšie sú nasledujúce 3 trasy:

Z Moskvy do Vladivostoku: Rossiya (Rusko, vlak číslo 2 smerom na východ, vlak číslo 1 smerom na západ) odchádza každý druhý deň z Moskvy na 6 nočnú cestu do Vladivostoku. Je to takmer najdlhšia jazda vlakom z všetkých možných trás, predstavuje 9 259 km. Tento vlak má oddelené priestory 1. triedy, ktoré sa nazývajú aj spacími vagónmi (lôžkové vozne)alebo SV. 2. trieda má 4-lôžkové oddelenia nazývané kupé a reštauračný vozeň. Virtuálnu prehliadku si môžete pozrieť priamo na stránke železnice. Jednosmerné cestovné v letných mesiacoch stojí približne 18629 rubľov (čo je približne 280 až 300 eur) v kupé alebo 31.175 rubľov (480 až 500 eur) v lôžkovom vozni. O niečo viac zaplatíte, ak je cesta rezervovaná prostredníctvom agentúry. Z Vladivostoku sa môžete dostať pomocou trajektu, ktorý vyráža týždenne až do Južnej Kórey a Japonska, pričom cesta trvá 36 hodín (2 noci).

Cesta do Číny: Napriek tomu, že hlavná transsibírska línia prechádza z Moskvy do Vladivostoku, väčšina západných cestujúcich smeruje do Číny na jednu z dvoch pobočiek, na transmongolskú linku (dokončenú v 50. rokoch) alebo na transmandžuská líniu z roku 1900. K dispozícii sú dva priame vlaky, ktoré premávajú každý týždeň medzi Moskvou a Pekingom, vlaky cez Mongolsko s pomocou čínskych rušňov a vlak, ktorým cestujete z Vostoku cez Manchuriu pomocou ruských autobusov.

Z Moskvy do Pekingu cez Mongolsko: Toto je pravdepodobne najzaujímavejšia transsibírska cesta. Týždenný transmongolský vlak (vlak 4 na východ, vlak 3 na západ) opúšťa Moskvu do Pekingu každú utorkovú noc. Cesta 7 621 km trvá 6 nocí. Tento vlak prechádza cez Sibír, pretína Mongolsko a púšť Gobi a potom vstúpi do Číny. Tento vlak využíva čínske železničné koľajové vozidlá a má luxusné dvojpodlažné oddelenia (so spoločnou sprchou) a odkladacie priestory 1. triedy. Pri rezervovaní prostredníctvom miestnej ruskej agentúry, cesta stojí okolo 600 eur jednosmerne v 2. triede alebo 800 eur v 1. triede. Vzhľadom na to, že vlaky bývajú veľmi pohodlné a cesta je veľmi dlhá a nepríjemná, určite porozmýšľajte či sa oplatí šetriť na lístkoch do prvej triedy.

Z Moskvy do Pekingu cez Mandžusko: týždenný vlak Trans-Manchurian opúšťa Moskvu každú v sobotu v noci smerom na Peking cez Mandžusko, pričom cesta trvá len šesť dní a pokrýva 8 986 km. Vlak z Pekingu vyráža zase každú sobotu večer. K dispozícii sú 2-lôžkové priestory 1. triedy (lôžkový vozeň) a 4-lôžkové kupé 2. triedy. Ceny sú podobné ako v prípade predošlého čínskeho vlaku.

Ostatné transsibírske vlaky: Uvedené vlaky nie sú jediné transsibírske vlaky. Sme veľmi ďaleko od toho, aby sme vymenovali všetky! Mnoho ďalších vlakov prechádza cez časti týchto trás. Je tu napríklad aj pomalší, menej kvalitný vlak Moskva-Vladivostok, ktorému trvá cesta 7 nocí namiesto 6.