Dobré rady ako ušetriť peniaze

Peniaze sú dôležitou súčasťou našich životov – luottoa netistä nopeasti 24h. Každý ich chce mať ale nie každý vie ako s nimi hospodáriť. V dnešnom článku si povieme niečo o šetrení peňazí a tipoch ako si vytvoriť finančnú rezervu. Peniaze majú svoju hodnotu a ak sa už rozhodnete na niečo ich použiť, malo by vám to priniesť čo najväčší úžitok.

Na začiatku si napíšte na papier svoje príjmy a výdavky. Podrobne rozpíšte všetky vaše mesačné výdavky. Takto spísané výdavky si krok po kroku prejdite a pouvažujte do akej mieru sú dôležité. Tento zoznam je veľmi nápomocný pretože vám dáva reálny nadhľad na vaše financie. Ľudia majú často pocit, že nemajú dostatok peňazí, že im stále niečo chýba. Ak sa naučíte mať svoje peniaze pod kontrolou bude sa vám žiť oveľa ľahšie pretože peniaze budú slúžiť vám, nie vy peniazom.

Ak už máte spísaný zoznam, poďme sa spolu pozrieť na čom môžeme ušetriť.
Prvý krokom je zbaviť sa dlhov. Ak máte menšie dlhy na kreditnej karte alebo spotrebný úver, vytvorte si časový plán splácania týchto dlhov tak aby ste sa ich splatili čo najskôr. Dlhom sa vždy snažte vyhnúť a kupujte si len to na čo máte. Nepodľahnite súčasnému trendu, že požičať si peniaze na dovolenku alebo Vianoce je normálne a bežné.

Vytvorte si finančnú rezervu a z mesačného príjmu si odložte 10 až 20 percent ak je to možné. Ak máte možnosť šetriť len 10 EUR (koroton) tak to urobte. Tieto ušetrené peniaze vám majú slúžiť ako rezerva v prípade ak

Veľkú časť výdavkov tvoria potraviny a tovar bežnej spotreby. Držte sa zlatého pravidla a nechoďte nakupovať hladný. Pred nákupom si spíšte zoznam vecí, ktoré potrebujete a držte sa ho. Nekupujte to čo nepotrebujete alebo niečo len preto, že je to v zľave. Veľkým pomocníkom pri nákupe sú aj jednotkové ceny (tieto ceny nájdete na cenovke výrobku) vďaka ktorým si viete porovnať ceny rôznych produktov a vybrať si ten, ktorého jednotková cena je nižšia.

Šetriť môžete aj na telefonovaní. Naučte sa používať svoj mobil s rozumom a používajte ho vtedy keď potrebujete. Neplaťte zbytočne vysoký mesačný paušál, ktorý aj tak nepotrebujete. Na trhu je niekoľko poskytovateľov mobilných služieb a môžete si vybrať toho, ktorý ponúka najnižšiu cenu na minútu hovoru. Stanovte si mesačný limit a snažte sa ho dodržať. Klasické telefonovanie môžete nahradiť rôznymi bezplatnými mobilnými aplikáciami cez ktoré sa dá tiež telefonovať.

Ušetriť môžete aj pri nákupe oblečenia. Počkajte si na výpredaj. Oblečenie je pri bežných cenách zbytočné drahé ale počas výpredajov ho viete kúpiť aj za polovičnú cenu. Oplatí sa aj nákup cez internet. Internetové obchody ponúkajú zľavy na prvý nákup alebo vernostné akcie pre svojich členov. Členstvo v klube ponúkajú aj kamenné predajne. Kvalitné a lacné oblečenie kúpite aj v second handoch. Naopak, ak máte doma oblečenie, ktoré už nenosíte, skúste ho predať na internetových bazároch a získate tak peniaze na nákup nového oblečenia.

Neplaťte zbytočne vysoké poplatky za vedenie svojho účtu. Skontrolujte si túto sumu a ak je príliš vysoká, nájdite si iný banku. Na trhu sú banky, ktoré ponúkajú vedenie účtu zadarmo, stačí si ich pohľadať.